• If you enjoy the forum please consider supporting it by signing up for a NES Membership  The benefits pay for the membership many times over.

Survival Deals

clampett

NES Member
Rating - 100%
2   0   0
Joined
Aug 18, 2013
Messages
1,824
Likes
1,606
This is what I'm thinking. The cheaper priced one is most likely their "Everyday" sized can, which equals one of those containers of coffee you buy at the store. Then they sell #10 can size and work up to buckets from there.

I just checked my order info on my email, they are #10 cans.
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Dec 13, 2012
Messages
2,547
Likes
546
Location
NE
ing

It looks like they are constantly changing their price. This morning they were selling the same can for $16.

sorry for the late response it was $16.01 for the #10 can. when i see a good price i just jump on it. their prices could fluctuate
 

clampett

NES Member
Rating - 100%
2   0   0
Joined
Aug 18, 2013
Messages
1,824
Likes
1,606
sorry for the late response it was $16.01 for the #10 can. when i see a good price i just jump on it. their prices could fluctuate

Yes, that is what I paid. A few hours later they were selling the same thing for $26.
I've never tried Augason Farms. Are they comparable to Mountain House?
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Dec 13, 2012
Messages
2,547
Likes
546
Location
NE
Yes, that is what I paid. A few hours later they were selling the same thing for $26.
I've never tried Augason Farms. Are they comparable to Mountain House?

i find they both have the same quality but mountain house has more meals with real meat. augason i feel is more geared to long term storage items my only complaint is with their artificial meat additives in some meals and how long it takes them to ship. i stock them both.
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Dec 13, 2012
Messages
2,547
Likes
546
Location
NE
Augason products are like half the price on Walmart.com with free shipping over $50

the deal i posted was a #10 can of chicken alfredo for $16, walmart has it for $23 and augason is selling it for $36 right now. I find no vendor can touch augasons deal prices when they come up. but you have to check daily. even the woot deals i check against amazon and sometimes amazon is cheaper.
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Jun 18, 2012
Messages
310
Likes
22
filet Mignon jerky, from 3 jerks jerky.
i saw their ad on shark tank. yes it is a ad. cuz it got me to buy two of them which they have still not delivered because of the shark tank overflow. anyways i bought the original and hamburger, anyone tried it yet?

http://www.threejerksjerky.com/
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Jan 30, 2012
Messages
1,821
Likes
730
Don't know if this qualifies, but last night at walmart in north reading was a clearance section next to the outdoors. They had leatherman products on clearance, a wave was $45 (best price on amazon, about $75ish). They did have a whole bunch of them. Not sure if this is at all walmarts, but if you want a 'real' leatherman, this was a very good deal. Didn't check online store.
 

cockpitbob

NES Member
Rating - 100%
3   0   0
Joined
Sep 11, 2008
Messages
12,556
Likes
5,234
Location
North of Boston
Thanks for posting. I just got the diced potatoes too. There's only about 17,000 calories in the bucket, but potatoes will be a nice change from the rice and beans I have. Plus, I like the 25 year shelf life.
 
Rating - 0%
0   0   0
Joined
Dec 13, 2012
Messages
2,547
Likes
546
Location
NE
Tempting, but that's only 1,700 calories for about $45 shipped.

yes the freeze dried beef is not cheap anywhere. chicken is usually a better price. my indicator is if they are cheaper than walmarts prices on the same item i will buy it. I also have wondered if there is a fat loss during the freeze drying process. i also store spam but that will get old quick. personally i 'm just looking for some type of protien to add to dishes if and when i hit my stores and i really don't know what to think of their meat substitute items. something about fake meat just turns me off
 

cockpitbob

NES Member
Rating - 100%
3   0   0
Joined
Sep 11, 2008
Messages
12,556
Likes
5,234
Location
North of Boston
Interesting. Is cost per calorie a common way to look at it?
I don't know about other people, but for planning for a real SHTF situation I look at food as fuel. It's just calories and vitamins. I just wish peanut butter could have a shelf life of 10 years. It's got a great balance of carbs, protein and fat and it's dense cheap calories.
 
Rating - 100%
31   0   0
Joined
Jan 4, 2009
Messages
9,525
Likes
2,971
Location
MA
I don't know about other people, but for planning for a real SHTF situation I look at food as fuel. It's just calories and vitamins. I just wish peanut butter could have a shelf life of 10 years. It's got a great balance of carbs, protein and fat and it's dense cheap calories.

Same here, I keep it always loaded in my FIFO rack though.
 
Rating - 100%
7   0   0
Joined
Feb 7, 2010
Messages
24,618
Likes
21,753
Location
NH (CT Escapee)
I don't know about other people, but for planning for a real SHTF situation I look at food as fuel. It's just calories and vitamins. I just wish peanut butter could have a shelf life of 10 years. It's got a great balance of carbs, protein and fat and it's dense cheap calories.

I'm eating peanut butter 5 years old (2010 purchase) and it's fine. Maybe I'll put one aside and save it for 5 more to try. I store A LOT of peanut butter. But I have My wife, I and three kids to feed.
 

cockpitbob

NES Member
Rating - 100%
3   0   0
Joined
Sep 11, 2008
Messages
12,556
Likes
5,234
Location
North of Boston
Peanut butter is super dense calories. 25 years ago I did some "semi-bush flying" in the Yukon territory and Alaska. Canada and Alaska required carrying survival gear including 10,000 calories per person on board. I was space and weight limited. A 4lb jar has 10,600 calories so I got 2.
 
Top Bottom